Grafika zapowiadająca zajęcia czytelnicze Książkotok
Warsztaty

Książkotok – Młody Klub Czytelniczy zaprasza młodzież w wieku 10–12 lat

W Warszawie wystartował Książkotok – Młody Klub Czytelniczy. Bezpłatne zajęcia czytelnicze dla młodzieży z klas IV–VI są częścią projektu realizowanego jest w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy.

Co robimy na spotkaniach Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego?

Co dwa tygodnie spotykamy się, by dyskutować o książkach – i komiksach – poruszających sprawy ważne dla młodych czytelniczek i czytelników. Wspólnie szukamy interesujących tytułów – wszyscy mogą wnosić swoje propozycje. Sięgamy też po twórcze aktywności, które pomogą dotrzeć do tego, co uznamy za najistotniejsze w czytanych książkach. Wspólnie spróbujemy stworzyć listę książek wartych polecenia innym młodym ludziom.
Te spotkania to także okazja do nawiązywania nowych znajomości, słuchania innych i wyrażania swoich myśli bez obawy przed oceną.

Dla kogo są spotkania Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego?

Książkotok – Młody Klub Czytelniczy powstał z myślą o czytelnikach i czytelniczkach w wieku 10–12 lat. To grupa zaliczająca się do kategorii tzw. tweensów, czyli osób pomiędzy późnym dzieciństwem a dojrzewaniem. Jak na łamach portalu wiedzy towarzyszącemu czasopismu „Kosmos dla dziewczynek” pisze psycholożka Agnieszka Wojnarowska: „tweensy powoli oddalają się od rodziców i zbliżają do rówieśników. Zaczynają mieć swoje zdanie w różnych sprawach i domagają się, by je uwzględniać”. Jednak szkoła czy instytucje kultury nie zawsze widzą te potrzeby. Jednocześnie osoby w tym wieku często aspirują już do polecanej w mediach społecznościowych, przeżywającej obecnie boom literatury young adult, skierowanej zwykle do wyraźnie starszych czytelniczek i czytelników. Wartościowe książki poruszające ważne tematy w dostosowany do wieku tweensów sposób często umykają ich uwadze. Książkotok to pomysł, by odpowiedzieć na charakterystyczne dla tego wieku potrzeby, sięgając po takie właśnie książki.
Spotkania Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego to szansa na rozwijanie umiejętności zaangażowanej lektury i czerpanie radości z kontaktu z książką, ale też budowanie relacji oraz uważności na siebie i innych.

Gdzie i kiedy?

Na razie spotkania odbywają się w dwóch miejscach:

Międzypokoleniowe Miejsce Spotkań, Skwer Ormiański
zapisy: tel. 798 438 411 (pn–czw 16–20, pt-niedz 10–13) lub mailowo: mmsadyba@bullerbyn.pl
5 i 19 marca, 2 i 16 kwietnia, 14 i 28 maja oraz 11 czerwca, godz. 17–18.30.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 37, ul. Kłobucka 14
12 i 26 marca, 9 i 23 kwietnia, 7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca, godz. 17–18.30
zapisy: bd37@ursynoteka.pl lub tel.: 22 718 32 82

Prowadząca:

Magda Majewska – redaktorka, animatorka kultury, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci działająca jako Mosty z książek, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Więcej przeczytasz tutaj.

Więcej o projekcie:

Projekt KSIĄŻKOTOK realizowany jest w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy w dziedzinie upowszechniania kultury. W ramach projektu odbędzie się kilka serii spotkań w warszawskich bibliotekach, domach kultury, miejscach aktywności lokalnej itp., powstaną też materiały dotyczące czytelnictwa w tej grupie wiekowej, m.in. rozmowy z osobami z nią pracującymi czy wydającymi książki dla niej przeznaczone. Na podstawie dyskusji podczas spotkań sformułujemy również rekomendacje dotyczące konkretnych tytułów, które mają szansę być interesującą i wartościową lekturą dla tweensów. Powstaną też wskazówki dotyczące samoorganizacji tego rodzaju grup czytelniczych. Wszystkie materiały pojawią się online.
Patronat nad projektem objęły Polska Sekcja IBBY, Plebiscyt Lokomotywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *