Plakat zapowiadający cykl zajęć czytelniczych Książkotok w bibliotece nr 37.
Warsztaty

Spotkania Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego w Ursynotece

27 lutego o godz. 17 w Bibliotece nr 37 przy ul. Kłobuckiej 14 rusza Książkotok – Młody Klub Czytelniczy. To bezpłatne zajęcia czytelnicze dla dzieci z klas V i VI. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy (szczegóły poniżej).

Co będziemy robić na spotkaniach Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego?

Co dwa tygodnie spotkamy się, by dyskutować o książkach – i komiksach – poruszających sprawy ważne dla młodych czytelniczek i czytelników. Wspólnie będziemy szukać interesujących tytułów – wszyscy mogą wnosić swoje propozycje. Sięgniemy też po twórcze aktywności, które pomogą dotrzeć do tego, co uznamy za najistotniejsze w czytanych książkach. Nasze spotkania to także okazja do nawiązywania nowych znajomości, słuchania innych i wyrażania swoich myśli bez obawy przed oceną.

Dla kogo?

Spotkania Książkotoku – Młodego Klubu Czytelniczego skierowane są do młodych czytelników i czytelniczek z klas V i VI. Spotkania umożliwią rozwijanie umiejętności zaangażowanej lektury i czerpanie radości z kontaktu z książką, ale też na budowanie relacji oraz uważności na siebie i innych.

Kiedy?

27 lutego, wtorek, godz. 17–18.30 – spotkanie zapoznawcze. Na to spotkanie warto przynieść swoje ulubione książki.
Kolejne spotkania: 12 i 26 marca, 9 i 23 kwietnia, 7 i 21 maja, 4 i 18 czerwca, godz. 17–18.30.

Gdzie?

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 37, ul. Kłobucka 14
Wstęp bezpłatny
zapisy: bd37@ursynoteka.pl
tel.: 22 718 32 82

Prowadząca:

Magda Majewska – redaktorka, animatorka kultury, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci działająca jako Mosty z książek, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Więcej przeczytasz tutaj.

Plakat zapowiadający cykl zajęć czytelniczych Książkotok w bibliotece nr 37.

Na czym polega projekt KSIĄŻKOTOK?

Książkotok to cykl spotkań łączących w sobie ideę dyskusyjnego klubu książki z działaniami twórczymi, skierowany do czytelników i czytelniczek w wieku 10–12 lat. To grupa zaliczająca się do kategorii tzw. tweensów, czyli osób pomiędzy późnym dzieciństwem a dojrzewaniem. Jak na łamach portalu wiedzy towarzyszącemu czasopismu „Kosmos dla dziewczynek” pisze psycholożka Agnieszka Wojnarowska: „tweensy powoli oddalają się od rodziców i zbliżają do rówieśników. Zaczynają mieć swoje zdanie w różnych sprawach i domagają się, by je uwzględniać”. Jednak szkoła czy instytucje kultury nie zawsze widzą te potrzeby.

Jednocześnie osoby w tym wieku często aspirują już do polecanej w mediach społecznościowych, przeżywającej obecnie boom literatury young adult, skierowanej zwykle do wyraźnie starszych czytelniczek i czytelników. Wartościowe książki poruszające ważne tematy w dostosowany do wieku tweensów sposób często umykają ich uwadze. Książkotok to pomysł, by odpowiedzieć na charakterystyczne dla tego wieku potrzeby, sięgając po takie właśnie książki.

W ramach projektu odbędzie się kilka serii spotkań w warszawskich bibliotekach i domach kultury. Wkrótce informacja o kolejnym cyklu.

W ramach projektu powstaną też materiały dotyczące czytelnictwa w tej grupie wiekowej, m.in. rozmowy z osobami z nią pracującymi czy wydającymi książki dla niej przeznaczone. Na podstawie dyskusji podczas spotkań sformułujemy również rekomendacje dotyczące konkretnych tytułów, które mają szansę być interesującą i wartościową lekturą dla tweensów. Powstaną też wskazówki dotyczące samoorganizacji tego rodzaju grup czytelniczych. Wszystkie materiały pojawią się online.

Projekt KSIĄŻKOTOK realizowany jest w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy.
Patronat nad projektem: Polska Sekcja IBBY, Plebiscyt Lokomotywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *