magda-majewska-mosty-z-ksiazek

O mnie

Nazywam się Magda Majewska i literaturą dla dzieci interesuję się… od dziecka. A mówiąc poważnie: rzeczywiście nigdy nie straciłam przyjemności z obcowania z dobrą książką dla dzieci i młodzieży, z czasem tylko mój stosunek do niej stał się bardziej świadomy. Ale choć zdecydowałam się nawet pogłębić te zainteresowania na studiach podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży” na UW, staram się też w swoim podejściu do literatury dla niedorosłych zachować entuzjazm zwykłej czytelniczki.

Lubię podkreślać, że dorośli też mają prawo czytać książki dla dzieci, nie potrzebują do tego pretekstu w postaci dziecka. Jednocześnie sama od ponad trzech lat jestem mamą Mirona, zachłannego czytelnika, i czasem sama nie wiem, kto kogo prowadzi przez świat książek. To właśnie m.in. czytanie z nim zainspirowało mnie do pisania nie po prostu o książkach dla dzieci, ale o czytaniu z dzieckiem.

dziecko-czyta-mosty-z-ksiazek

Dodam jeszcze, że na co dzień pracuję jako redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl i zajmuję się głównie kulturą i sprawami społecznymi. Współtworzyłam oddolną społeczną akcję czytelniczą Warszawa Czyta, której hasło przewodnie brzmiało: czytanie jest najfajniejsze wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i do działania. Należę też do Polskiej Sekcji IBBY, stowarzyszenia, którego celem jest promocja najlepszej literatury dla dzieci i młodzieży (i do którego zapisać się może każdy, komu leży na sercu los książki dla dzieci). Jestem też feministką, cyklistką i weganką 🙂

PS Ten blog w pierwszej swojej odsłonie wystartował w marcu 2016 roku i miał być poświęcony społecznemu wymiarowi czytania, bez ograniczania się do czytania z dzieckiem. Wówczas jednak szybko okazało się, że bycie pracującą i blogującą mamą małego dziecka zdecydowanie mnie przerasta. Teraz powracam z tematem zakreślonym węziej – a przecież nadal jest to temat ogromny. Trzymajcie więc kciuki, by tym razem się udało.

Fot. Jakub Szafrański

Od czasu do czasu mówię coś w mediach:

  • 2 kwietnia 2014 roku, w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, wspólnie z Anną Czernow gościłyśmy w audycji Agaty Kowalskiej na antenie Radia TOK FM. Zapis naszej rozmowy tutaj.
  • Rozmawiało nam się tak dobrze, że tydzień później spotkałyśmy się w identycznym składzie, kontynuując temat literatury dla dzieci. Rozmowa do odsłuchania tutaj.
  • 2 kwietnia 2016 roku, znów w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, gościłam w (niestety już nieistniejącej) audycji Romana Kurkiewicza Książkowisko na antenie RDC. Rozmawialiśmy o akcji Warszawa Czyta, którą współtworzę, oraz o tym, że niski poziom czytelnictwa w Polsce to „bardzo złożony problem”. Brzmi banalnie, wiem, a jednak właśnie to chciałam powiedzieć, bo bardzo denerwują mnie jednozdaniowe diagnozy. Oczywiście na tym stwierdzeniu nie poprzestaliśmy. Całość do odsłuchania tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *