O mnie
Nazywam się Magda Majewska, jestem redaktorką, animatorką kultury, popularyzatorką książek dla dzieci i młodzieży działającą pod szyldem Mosty z książek. Należę do Polskiej Sekcji IBBY, stowarzyszenia, którego celem jest promocja najlepszej literatury dla dzieci i młodzieży, oraz do kolektywu blogerskiego tworzącego plebiscyt „Lokomotywa”, w ramach którego wyłaniane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży minionego roku. Obecnie w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy realizuję projekt Książkotok, którego głównym elementem jest seria spotkań przeznaczonych dla czytelniczek i czytelników w wieku 10–12 lat.
Przez wiele lat redagowałam książki dla dzieci i młodzieży (m.in. słynną „Złodziejkę książek”). Ukończyłam studia podyplomowe poświęcone książce dla dzieci i młodzieży na UW. Obecnie uczestniczę w kursie „Arteterapia – kultura przeciw wykluczeniu”.
W latach 2013–2017 współtworzyłam akcję społeczną Warszawa Czyta, której hasło przewodnie brzmiało: „czytanie jest najfajniejsze wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i do działania”. W ramach Warszawa Czyta organizowałam m.in. warsztaty o trudnych tematach w literaturze
dla dzieci. Od blisko 11 lat współprowadzę Mokotowski Dyskusyjny Klub Książki. W 2019 roku współprowadziłam spotkania Obserwatorium Sztuki dla Dziecka towarzyszące 22. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Od kwietnia 2023 roku we współpracy z Domem Kultury Świt realizowałam projekt „Mosty z książek – rodzinny klub czytelniczy” finansowany przez Fundusz Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy. W sierpniu 2023 roku zrealizowałam wakacyjną odsłonę warsztatów „Mosty z książek” w Szuminie nad Bugiem. Od października 2023 roku prowadzę spotkania Młodego Klubu Czytelniczego w jednej z bibliotek na warszawskim Mokotowie.
Wierzę w edukację przez zachwyt, w to, że nie tylko dzieci mogą się uczyć od dorosłych, ale też dorośli od dzieci, oraz w to, że obcowanie z kulturą otwiera nam głowy, a świat niewielu rzeczy potrzebuje dziś tak jak otwartych głów.
W latach 2013–2023 pracowałam jako redaktorka strony krytykapolityczna.pl, odpowiedzialna głównie za tematykę kulturalną i społeczną. Robiłam też wywiady dotyczące m.in. czytelnictwa oraz literatury i kultury dla dzieci.
Prowadzę również spotkania i debaty. W 2023 roku były to m.in. debata „Przeczytaj mi ten obrazek! Co robi ilustracja w książkach dla dzieci?” oraz spotkanie wokół książek nominowanych i nagrodzonych w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.
Na instagramowym koncie Mosty z książek prowadzę live’y, podczas którym staram się wnikliwie przyglądać wybranym pozycjom dla dzieci i młodzieży, dzieląc się zarówno entuzjazmem, jak i uwagami krytycznymi.
Od czasu do czasu mówię coś w mediach:
- 2 kwietnia 2014 roku, w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, wspólnie z Anną Czernow gościłyśmy w audycji Agaty Kowalskiej na antenie Radia TOK FM. Zapis naszej rozmowy tutaj.
- Rozmawiało nam się tak dobrze, że tydzień później spotkałyśmy się w identycznym składzie, kontynuując temat literatury dla dzieci. Rozmowa do odsłuchania tutaj.
- 2 kwietnia 2016 roku, znów w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, gościłam w (niestety już nieistniejącej) audycji Romana Kurkiewicza Książkowisko na antenie RDC. Rozmawialiśmy o akcji Warszawa Czyta, którą współtworzę, oraz o tym, że niski poziom czytelnictwa w Polsce to „bardzo złożony problem”. Brzmi banalnie, wiem, a jednak właśnie to chciałam powiedzieć, bo bardzo denerwują mnie jednozdaniowe diagnozy. Oczywiście na tym stwierdzeniu nie poprzestaliśmy. Całość do odsłuchania tutaj.
2 komentarze
Pingback:
Pingback: