
O mnie
Nazywam się Magda Majewska i literaturą dla dzieci interesuję się… od dziecka. A mówiąc poważnie: rzeczywiście nigdy nie straciłam przyjemności z obcowania z dobrą książką dla dzieci i młodzieży, z czasem tylko mój stosunek do niej stał się bardziej świadomy. Ale choć zdecydowałam się nawet pogłębić te zainteresowania na studiach podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży” na UW, staram się też w swoim podejściu do literatury dla niedorosłych zachować entuzjazm zwykłej czytelniczki.
Lubię podkreślać, że dorośli też mają prawo czytać książki dla dzieci, nie potrzebują do tego pretekstu w postaci dziecka. Jednocześnie sama od ponad trzech lat jestem mamą Mirona, zachłannego czytelnika, i czasem sama nie wiem, kto kogo prowadzi przez świat książek. To właśnie m.in. czytanie z nim zainspirowało mnie do pisania nie po prostu o książkach dla dzieci, ale o czytaniu z dzieckiem.
Dodam jeszcze, że na co dzień pracuję jako redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl i zajmuję się głównie kulturą i sprawami społecznymi. Współtworzyłam oddolną społeczną akcję czytelniczą Warszawa Czyta, której hasło przewodnie brzmiało: czytanie jest najfajniejsze wtedy, kiedy jest wstępem do dyskusji i do działania. Należę też do Polskiej Sekcji IBBY, stowarzyszenia, którego celem jest promocja najlepszej literatury dla dzieci i młodzieży (i do którego zapisać się może każdy, komu leży na sercu los książki dla dzieci). Jestem też feministką, cyklistką i weganką 🙂
PS Ten blog w pierwszej swojej odsłonie wystartował w marcu 2016 roku i miał być poświęcony społecznemu wymiarowi czytania, bez ograniczania się do czytania z dzieckiem. Wówczas jednak szybko okazało się, że bycie pracującą i blogującą mamą małego dziecka zdecydowanie mnie przerasta. Teraz powracam z tematem zakreślonym węziej – a przecież nadal jest to temat ogromny. Trzymajcie więc kciuki, by tym razem się udało.

Od czasu do czasu mówię coś w mediach:
- 2 kwietnia 2014 roku, w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, wspólnie z Anną Czernow gościłyśmy w audycji Agaty Kowalskiej na antenie Radia TOK FM. Zapis naszej rozmowy tutaj.
- Rozmawiało nam się tak dobrze, że tydzień później spotkałyśmy się w identycznym składzie, kontynuując temat literatury dla dzieci. Rozmowa do odsłuchania tutaj.
- 2 kwietnia 2016 roku, znów w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, gościłam w (niestety już nieistniejącej) audycji Romana Kurkiewicza Książkowisko na antenie RDC. Rozmawialiśmy o akcji Warszawa Czyta, którą współtworzę, oraz o tym, że niski poziom czytelnictwa w Polsce to „bardzo złożony problem”. Brzmi banalnie, wiem, a jednak właśnie to chciałam powiedzieć, bo bardzo denerwują mnie jednozdaniowe diagnozy. Oczywiście na tym stwierdzeniu nie poprzestaliśmy. Całość do odsłuchania tutaj.