Mosty z książek

Magda Majewska o czytaniu z dzieckiem

  • Strona główna
  • Kategorie
    • Czytanie z dzieckiem
    • Rozmowy
    • Czytanie jako czynność społeczna
    • Wokół książki
  • Instarecenzje
  • O blogu
  • O mnie
  • Linki
  • Kontakt
  • Strona główna
  • Kategorie
    • Czytanie z dzieckiem
    • Rozmowy
    • Czytanie jako czynność społeczna
    • Wokół książki
  • Instarecenzje
  • O blogu
  • O mnie
  • Linki
  • Kontakt

Ostatnie posty

  • Jestem dużym tatą, ale czasem udaję kotaInstarecenzja: Jestem dużym tatą, ale czasami udaję kota
    Instarecenzje
  • Piękno Teo okładkaInstarecenzja: Piękno Teo
    Instarecenzje
  • Mam na imię Jazz - recenzjaInstarecenzja: Mam na imię Jazz
    Instarecenzje

Kontakt

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, pisz na adres:

magdamajewska@mostyzksiazek.pl


MM

Hej, nazywam się Magda Majewska

Lubię podkreślać, że dorośli też mają prawo czytać książki dla dzieci, nie potrzebują do tego pretekstu w postaci dziecka. Jednocześnie sama od ponad trzech lat jestem mamą Mirona, zachłannego czytelnika, i czasem sama nie wiem, kto kogo prowadzi przez świat książek. To właśnie m.in. czytanie z nim zainspirowało mnie do pisania nie po prostu o książkach dla dzieci, ale o czytaniu z dzieckiem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Tagi

1+ 2+ 3+ 4+ 5+ 6+ czytanie z dzieckiem ebooki filozofia dla dzieci głośne czytanie książka obrazkowa książki dla młodzieży książki dla najnajów książki edukacyjne książki o sztuce LGBT+ targi książki światowy dzień książki „trudne tematy”

Instagram

mostyzksiazek

Magda Majewska (ona/jej)
Kolor zielony - temat ostatniego (oficjalnego) dni Kolor zielony - temat ostatniego (oficjalnego) dnia #wyzwaniekfs - w pierwszej kolejności kojarzy mi się oczywiście z roślinami, zwłaszcza o tej porze roku. Przyrody znajdziecie u mnie sporo, ale dziś przekornie - zieleń w miejscu, które z przyrody czerpie może jakieś inspiracje wizualne i dźwiękowe, ale poza tym niewiele ma z nią wspólnego. To @sensorysie - działająca od niedawna sala zabaw w naszej okolicy.

Dlaczego to zdjęcie? Bo bardzo mi się podoba 😊 Czy podobają mi się Sensorysie? Kiedy odwiedziliśmy to miejsce po raz pierwszy, uświadomiłam sobie, że w takiej klasycznej, głośnej i kolorowej sali zabaw byłam z synaczkiem dokładnie raz. Ale już to niewielkie doświadczenie wystarczyło, żeby widzieć różnice. Tu kolory są stonowane, wystrój estetyczny, atrakcje uwzględniają różne potrzeby sensoryczne, na to są nastawione, a jeśli przyjdzie się np. na godzinę przed zamknięciem, może też być całkiem kameralnie. Nie byliśmy jeszcze w labiryncie sensorycznym, wiec tego elementu nie mogę ocenić.

M. Sensorysie polubił, ja chyba potrzebowałabym móc się zanurzyć w te kulki, żeby było to dla mnie fajne 😉 Czyli brakuje mi uczestnictwa, nie wystarczy obserwacja. Choć podczas naszej drugiej wizyty, tej wieczornej, synaczek zaprosił mnie do bitwy na pluszowe żołędzie, miałam więc trochę uczestnictwa 😊

W ogóle to zdjęcie i doświadczenia w tym miejscu uruchamiają we mnie myśli o zabawie. Mam dostęp do minikursu o zabawie, który stworzyła @marta_of_pasikonie, i patrząc na to zdjęcie poczułam chęć uruchomienia go. Marta mówi w nim m.in. o ciekawości i obserwacji jako filarach zabawy - w kontrze do kontroli i chęci wiedzenia. Uwielbiam zabawę, doceniam jej wartość dla dzieci i dla dorosłych też. Umiem w zabawę. Ale często też nie umiem. I słuchając Marty, poczułam, że w wielu sytuacjach za mało mam w sobie ciekawości i chęci obserwacji. Chciałabym zaprosić ich więcej do swojego życia 😊

#10wyzwaniekfs5 #kobiecafotoszkoła #zabawa #radość #dzieckowmieście #sensoryka
Macie wciąż w domu takie książki, które zosta Macie wciąż w domu takie książki, które zostały z wami, choć dziecko nie jest już maluchem? I jeśli tak, to kto mówi "nie oddam", rodzice czy dziecko?

Oto nasz (niekompletny) zbiór książek, które z nami zostaną, o czym w większości przypadków zdecydowaliśmy zgodnie, ja i synaczek. Ja może nie miałabym potrzeby zatrzymywać "Koali", M. nie ma wielkiego sentymentu do książek Anny-Clary Tidholm, ale co do reszty panowała zgoda. 

Z książek, które intensywnie towarzyszyły nam w pierwszym i drugim roku życia M. na zdjęciu brakuje jeszcze co najmniej naszego ukochanego "Roku w mieście" Katarzyny Boguckiej i... "Pucia". W tym drugim przypadku niektóre części były już odłożone do oddania, ale ostatnio prawie 7-latek zdecydował, że jednak się z nimi nie rozstajemy 😁

Ale nie jest też tak, że wszystkie te pozycje wciąż stoją na jego półkach. Kilka ukochanych tak, resztę miejsce zapewniam ja w ramach swojej kolekcji książek dla dzieci.

To co, też macie taki skarbiec czy bez sentymentów robicie na półkach miejsce na nowe książki? A może macie takie skarby przechowane ze swojego dzieciństwa?

#10wyzwaniekfs4 #wyzwaniekfs #kobiecafotoszkoła #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #czytambokocham #czytamzdzieckiem
Dziś w ramach #wyzwaniekfs dzień wsparcia, czyli Dziś w ramach #wyzwaniekfs dzień wsparcia, czyli święto doceniania i polecania osób, które inspirują, pobudzają do myślenia, sprawiają, że w ogóle chce się tu być.

Dla mnie to między innymi:
🌼 Kasia @karmionekultura.pl 
🌼 Magda @magda_i_sasanki 
🌼 Martyna @boso_w_przygode 
Każda inna, ale łączy je wrażliwość, uważność na świat, namysł nad kulturą dla dzieci i pasja edukacyjna. Dziewczyny, dzięki, że dzielicie się tu tym wszystkim.

Jeśli chodzi o poznawanie sztuki z dzieckiem i tzw. #wychowanieprzezsztukę inspirują mnie też bardzo Angelina @zabytko_dzieci i  Agnieszka @sztuka_malucha. Sama lubię poznawać sztukę z Olą @porozmawiajmyosztuce, no a dzięki @made_by_aniazajda zaczęłam malować i uważniej patrzeć 🌼

🌼 Dorota @dorota_i_dzieciaki jest osobą, która w praktyce pokazuje, jak mogłaby wyglądać edukacja przyrodnicza, gdyby zajmowały się nią osoby z taką pasją i tak wielką radością odkrywania.

🌼 @ingapytkasobutka
nieodmiennie inspiruje mnie do #czułaobserwacja i zachwyca swoimi zdjęciami.

Jest jeszcze całkiem sporo osób, dla których czuję wdzięczność za działalność tutaj, choć jeszcze bardziej za tę w świecie poza IG: 
🌼 @psycholozkadziecieca.anitajr
🌼 @gosia.stanczyk 
🌼 Sylwia @paniswojegoszczescia 
🌼 @marta_of_pasikonie 

Symbolicznie dziękuję wam tymi wiosennym kwiatami 😍

#kobiecafotoszkoła #10wyzwaniekfs3 #kobiecafotoszkola
#dzieńwsparcia
Dziś opowiadam o książce Ilony Wiśniewskiej "P Dziś opowiadam o książce Ilony Wiśniewskiej "Przyjaciel Północy". Przyporządkowałam ją do kategorii podróżniczo-kryminalnej, ale można by ją też nazwać książką przygodowo-ekologiczną 😊

Książka wydaje mi się idealna dla dzieci 9+, ale w swojej pogadance przywołałam też przykłady sporo młodszych dzieci, które poznały ją w formie audiobooka lub czytaną przez rodzica.

Istotnym elementem książki są ilustracje Mariusza Andryszczyka.

@agoradladzieci 

--
Podoba ci się to, co tutaj robię? Możesz mnie wesprzeć, stawiając symboliczną kawę na http://buycoffee.to/mostyzksiazek
Link znajdziesz też w BIO @mostyzksiazek

Wsparciem jest też każde polubienie, komentarz, wiadomość i udostępnienie - zwłaszcza takie, w którym podzielisz się tym, dlaczego warto do mnie zajrzeć. Za wszelkie formy wsparcia ogromnie dziękuję 💖

--
#książkidladzieci #ksiazkidladzieci #edukacjaprzyrodnicza #edukacjaekologiczna #arktyka #mostyzksiążek #mostyzksiazek #spitsbergen #książki
Cześć, jestem Magda 🙂 Moja specjalność to n Cześć, jestem Magda 🙂 Moja specjalność to nadmierne analizowanie wszystkiego, wieczne wątpliwości i dzielenie włosa na czworo. Ale nie tym dzielę się na IG. Tutaj dzielę się zachwytem. Zachwycam się pięknymi i mądrymi książkami dla dzieci (choć zawsze zachowuję krytyczną czujność), zachwycam się mądrymi, traktującymi dziecko poważnie wydarzeniami kulturalnymi, zachwycam się zachwytami mojego prawie 7-letniego synka i tym, jak zachwyt popycha go do odkrywania świata.

Część książek, które tu pokazuję, czytam z nim, część sama, bo książki dla dzieci stały się moją pasją, zanim zostałam mamą ("Dorośli też mają prawo czytać książki dla dzieci!" – to ważne dla mnie hasło). Głęboko wierzę, że książki mogą i powinny budować mosty między ludźmi – stąd Mosty z książek – i że są jedną z cegiełek do budowy świata, w którym wszyscy cieszą się szacunkiem - dorośli i dzieci; w którym nie tylko dzieci uczą się od dorosłych, ale i dorośli od dzieci. W którym jest miejsce na edukację przez zachwyt i w którym ważne są relacje.

Co tydzień, we wtorki o 19, prowadzę na IG live'y, w których opowiadam o książkach dla dzieci i młodzieży - nagrania znajdziecie w zakładce ▶ filmy na moim profilu. W tej chwili pracuję nad podcastem o książkach dla dzieci, który bardzo chciałabym wypuścić w czerwcu. 

Inne pomysły na to, jak przekuć moją pasję i wiedzę w coś, co pomogłoby  rodzicom i osobom pracującym z dziećmi odkrywać najlepsze książki w gąszczu tytułów dostępnych w księgarniach i bibliotekach, na razie torpeduje pierwsza wspomniana w tym poście specjalność 😞 Dotyczą one m.in. książek o sztuce i komiksów, bo obrazy, budowanie opowieści za pomocą języka wizualnego, to jedna z moich fascynacji.

A ten post jest kompilacją tematów dwóch dni #wyzwaniekfs, bo wczoraj publikację zostawiłam na wieczór, po czym... zasnęłam z synaczkiem, słuchając podcastu @dzikoprzygody (polecamy nie tylko do usypiania!). Tak, to się zdrza nie tylko rodzicom niemowlaków 😃

#10wyzwaniekfs1 #10wyzwaniekfs2 #kobiecafotoszkoła #kobiecafotoszkola #fotowtorek_kfs #fotowtorek #mojapasja #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #mostyzksiążek #mostyzksiazek #mamaisyn #czytamzdzieckiem #kobietapoczterdziestce
Fascynuje mnie, jak dziecko buduje relacje z twór Fascynuje mnie, jak dziecko buduje relacje z twórcą_czynią i jego lub jej dziełem. Obserwuję to teraz na przykładzie stosunku M. do sztuki i osoby Józefa Wilkonia. Jedna książka, druga książka - zbyt różne, żeby je ze sobą połączyć. Praca Wilkonia w bibliotece - zarejestrowana bez większego wrażenia. Potem wystawa Wilkoniowych zwierząt na Wawelu - coś, co zostaje w pamięci. Kolejne książki widziane w księgarni to już ekscytacja: "To Wilkoń".

A potem @made_by_aniazajda na warsztatach malarskich używa Wilkonia jako inspiracji i udostępnia nam link do filmu, w którym maluje on konie i pawie. Widzimy technikę, gest, człowieka. Na targach @malykoneser
to M., słysząc, że jest szansa na autograf, naciska na kupno "Kocich ścieżek". Zapamiętał rok urodzenia Józefa Wilkonia i wie, kim jest autor tekstu "Kocich ścieżek", Piotr (synem). W przedszkolnej księgarence charytatywnej wybiera "Leopanterę" tego samego duetu.  Jest miłość.

Niezwykłe malarskie pawie na Małym Koneserze przegapiliśmy. Dziś uśmiechnęły się do nas w miejscu z uwagi na miejsce akcji i bohatera książki niezwykle stosownym - sklepiku @lazienki.krolewskie. "Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw" ma ciekawą historię - pawie mają swoje lata, ale kiedyś ilustrowały inny tekst. A w historii narodzin pawi - przeczytacie ją na ostatnim zdjęciu - udział ma spacer po Łazienkach z małym wtedy Piotrem, to znów element przemawiający do dziecka, które sięga po tę książkę dziś.

Pawie zachwycają - i myślę, że dodatkowo działa na nas to, że dzięki malowaniu z @made_by_aniazajda
rozumiemy, jak farba pracuje z wodą, jak wiele w tym nieprzewidywalności, którą Wilkoń umie mistrzowsko okiełznać. Pawie są znakomitą inspiracją do własnych prób.

I jeszcze tekst Agnieszki Wolny-Hamkało - prosty, zgrabny, dowcipny, zaskakujący. Oddech po kiepskich rymowankach, na które zbyt często można się natknąć w książkach dla dzieci.

#sztukadladzieci #polskailustracjadladzieci #józefwilkoń #wychowaniedosztuki #wychowanieprzezsztukę #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #sztuka #łazienkikrólewskie
10 kwiatów sfotografowanych podczas tegorocznej m 10 kwiatów sfotografowanych podczas tegorocznej majówki w Warszawie - w @lazienki.krolewskie, @obpowsin, ale też na naszym osiedlu (m.in. pierwsze zdjęcie). Dowód na to, że w Warszawie nietrudno nakarmić się zielenią.

Nasza majówka - z braku energii do ogarniania wyjazdu spędzona w Warszawie - była rewelacyjna: kultura, natura, rower i bliskie osoby. I dużo zdjęć 😊 Na stories zobaczycie relację z jej drugiej części.

#fotowtorek #kfs_fotowtorek #10_fotowtorek #fotowtorek_kfs #kobiecafotoszkoła #presetykfs #kwiaty #naturephotography #wiosna2022 #wiosna #flowerpower #warszawa #przyrodawmieście #przyroda
Na ogrodzeniu Muzeum Władysława Broniewskiego na Na ogrodzeniu Muzeum Władysława Broniewskiego na Mokotowie wisi zawsze kilka tablic z wierszami, różnymi, nie tylko patrona muzeum. Lubię się tam zatrzymać, przeczytać wiersz bez żadnego kontekstu, czasem pod takim, który zrobił na mnie wrażenie, zobaczyć ze zdziwieniem nazwisko, którego nie darzę wielkim uznaniem.

Taka prosta rzecz, a skłania do zwolnienia, zatrzymania się, zauważenia. A czasem można trafić na wiersz, który w jakiś sposób dotyka tego tematu, tej odrobiny uwagi i zdziwienia, jakich domaga się od nas "kosmiczny savoir-vivre".

Wyciągam to zrobione jakiś rok temu zdjęcie z archiwum, bo bardzo pasuje mi do hasła dzisiejszego #fotowtorek @kobiecafotoszkola - POWOLI.

#powoli_fotowtorek #fotowtorek_kfs #kfs_fotowtorek #kobiecafotoszkoła #poezja #uważność #czułaobserwacja #szymborska #warszawa
Dziś opowiadam o komiksach wydawnictwa @egmont_po Dziś opowiadam o komiksach wydawnictwa @egmont_polska z serii "Mój pierwszy komiks 5+" - przy czym w moim odczuciu one nadają się już dla dzieci 3+ i szczegółowo rozwijam tę kwestię w livie.

Komiksy, o których mówiłam, to:
👉 "Bartłomiej i Karmelek. Najlepsze miejsce"
👉 "W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka"
👉 "W cieniu drzew. Podmuch zimy"
👉 "W cieniu drzew. Takie sowie lato"
👉 "Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie"
👉 "Pan Borsuk i pani Lisica. Rozgardiasz"

Mówiłam też trochę o tym, dlaczego komiksy dobrze się sprawdzają w początkach samodzielnego czytania.

No i mam prośbę: dajcie znać, czy chcecie, żebym omówiła inne komiksy z serii "Mój pierwszy komiks 5+".

#komiksy #komiksydladzieci #czytamkomiksy #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #mostyzksiazek #mostyzksiążek #bookstagrampl #kidsbookstagram #czytamzdzieckiem
Hasło "światło" - temat na dzisiejszy #fotowtor Hasło "światło" - temat na dzisiejszy #fotowtorek_kfs - uruchamia we mnie dwa kierunki myślenia. Albo pcha w stronę metafor (poczynając od walki światła i ciemności), a te z kolei wiodą na manowce banału, albo trzyma blisko fotografii, w której światło jest przecież kluczowym elementem. Dziś wybieram to rzeczowe spojrzenie i zostawiam was ze zdjęciem, na którym światło wydobywa piękno liścia wydostającego się z pąka - i zatrzymuję głowę, która temat światła w fotografii natychmiast kojarzy z czułością, o której można przecież napisać na tyle sposobów...

#swiatlo_fotowtorek #kfs_fotowtorek #fotowtorek #kobiecafotoszkoła #presetykfs #darkmoodphotography #światło #wiosna2022 #naturephotography #przyrodawmieście
#czułaobserwacja @ingapytkasobutka
Dziś 19 kwietnia - 79. rocznica wybuchu powstania Dziś 19 kwietnia - 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Data od kilku lat mocno obecna w przestrzeni publicznej, w dużej mierze dzięki #akcjażonkile @polinmuseum.

Mnie jak zawsze zaprząta myśl, jak o tym najtrudniejszym temacie, jakim jest Zagłada, rozmawiać z dziećmi. Kiedy zacząć? Jak na te rozmowy powinien wpływać obecny kontekst bliskiej wojny? I jak z tym tematem radzi sobie literatura dla dzieci i młodzieży?

Zacznijmy od książek: na zdjęciu widzicie wydaną 2 lata temu pozycję "Mama zawsze wraca". To oszczędna i przejmująca historia Zosi Zajczyk, później Jael Rosner, która jako zupełnie mała dziewczynka (urodziła się w maju 1939 r.) przetrwała kilkanaście  miesięcy ukrywana w warszawskim getcie. Książkę na podstawie jej relacji napisała Agata Tuszyńska, a jej nieodłącznym elementem są ilustracje Iwony Chmielewskiej.

Co ważne: to nie jest książka dla dzieci. W moim odczuciu to właściwie książka dla dorosłych, @dwiesiostry rekomendują ją dla wieku 15+ i rzeczywiście wydaje mi się, że to dolna granica pozwalająca zmierzyć się z tą opowieścią.

Natomiast jeśli chodzi o młodsze dzieci, odkryłam, że @polinmuseum przygotowało krótkie formy przeznaczone dla różnych grup wiekowych, poczynając od dzieci wczesnoszkolnych. Na stronie muzeum znajdziecie m.in. napisane właśnie z myślą o nich znakomite opowiadanie Pawła Beręsewicza "Strasznie, strasznie", które na zdjęciu widać na moim telefonie. Od jutra będzie dostępne także w formie nagrania do odsłuchania. Już teraz możecie posłuchać opowiadania Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek", które nada się już dla dzieci 5+.

Czy to nie za wcześnie?! Nie, bo co niezwykle cenne, napisane z myślą o dzieciach utwory nie są dosłowne, nie opowiadają o wojnie i Zagładzie, ale wnoszą tematy i emocje, które mogą stać się pierwszymi krokami do zmierzenia się z tą tematyką później, jak pamięć, nadzieja, empatia.

I najważniejsze: na stronie muzeum znajdziecie też wskazówki dotyczące edukacji na temat drugiej wojny światowej i zagłady, przygotowane z myślą o edukatorach_kach, ale przydatne także dla rodziców - myślę, że także w kontekście obecnych wydarzeń. Cenny jest w nich nacisk na bezpieczeństwo emocjonalne dzieci.
Wiosna sprzyja czułej obserwacji, dostrzeżeniu p Wiosna sprzyja czułej obserwacji, dostrzeżeniu piękna w czymś niepozornym. A może sprzyja temu wyjście z domu po tygodniu  covidowego uwięzienia? Tak czy inaczej urzekły mnie te smocze pazury, jak sama dla siebie nazwałam nieśmiałe pąki jakiegoś pnącza spotkanego podczas wczorajszego spaceru.

Może to skojarzenie pojawiło mi się pod wpływem sympatycznej (tak!) postaci bazyliszka Bazylego z przeznaczonej dla starszych dzieci książki "Strażnik klejnotu" Katarzyny Rygiel 😊 A wy widzicie tu pazury smoka albo bazyliszka?

#czułaobserwacja @ingapytkasobutka 

#wiosna2022 #wiosna #naturephotography #przyrodawmieście #fotografiaprzyrodnicza #uważność #darkmood #darkmoodphotography #kobiecafotoszkoła #presetykfs
Load More... Follow on Instagram

Facebook

Facebook Pagelike Widget

Ostatnie posty

  • Jestem dużym tatą, ale czasem udaję kotaInstarecenzja: Jestem dużym tatą, ale czasami udaję kota
    Instarecenzje
  • Piękno Teo okładkaInstarecenzja: Piękno Teo
    Instarecenzje
  • Mam na imię Jazz - recenzjaInstarecenzja: Mam na imię Jazz
    Instarecenzje
  • pora-na-kalafiora-recenzjaInstarecenzja: Pora na kalafiora
    Instarecenzje
  • warszawskie-targi-ksiazki-autografCzy warto zabrać dziecko na targi książki? [spoiler: tak]
    Wokół książki

Instagram

mostyzksiazek

Magda Majewska (ona/jej)
Kolor zielony - temat ostatniego (oficjalnego) dni Kolor zielony - temat ostatniego (oficjalnego) dnia #wyzwaniekfs - w pierwszej kolejności kojarzy mi się oczywiście z roślinami, zwłaszcza o tej porze roku. Przyrody znajdziecie u mnie sporo, ale dziś przekornie - zieleń w miejscu, które z przyrody czerpie może jakieś inspiracje wizualne i dźwiękowe, ale poza tym niewiele ma z nią wspólnego. To @sensorysie - działająca od niedawna sala zabaw w naszej okolicy.

Dlaczego to zdjęcie? Bo bardzo mi się podoba 😊 Czy podobają mi się Sensorysie? Kiedy odwiedziliśmy to miejsce po raz pierwszy, uświadomiłam sobie, że w takiej klasycznej, głośnej i kolorowej sali zabaw byłam z synaczkiem dokładnie raz. Ale już to niewielkie doświadczenie wystarczyło, żeby widzieć różnice. Tu kolory są stonowane, wystrój estetyczny, atrakcje uwzględniają różne potrzeby sensoryczne, na to są nastawione, a jeśli przyjdzie się np. na godzinę przed zamknięciem, może też być całkiem kameralnie. Nie byliśmy jeszcze w labiryncie sensorycznym, wiec tego elementu nie mogę ocenić.

M. Sensorysie polubił, ja chyba potrzebowałabym móc się zanurzyć w te kulki, żeby było to dla mnie fajne 😉 Czyli brakuje mi uczestnictwa, nie wystarczy obserwacja. Choć podczas naszej drugiej wizyty, tej wieczornej, synaczek zaprosił mnie do bitwy na pluszowe żołędzie, miałam więc trochę uczestnictwa 😊

W ogóle to zdjęcie i doświadczenia w tym miejscu uruchamiają we mnie myśli o zabawie. Mam dostęp do minikursu o zabawie, który stworzyła @marta_of_pasikonie, i patrząc na to zdjęcie poczułam chęć uruchomienia go. Marta mówi w nim m.in. o ciekawości i obserwacji jako filarach zabawy - w kontrze do kontroli i chęci wiedzenia. Uwielbiam zabawę, doceniam jej wartość dla dzieci i dla dorosłych też. Umiem w zabawę. Ale często też nie umiem. I słuchając Marty, poczułam, że w wielu sytuacjach za mało mam w sobie ciekawości i chęci obserwacji. Chciałabym zaprosić ich więcej do swojego życia 😊

#10wyzwaniekfs5 #kobiecafotoszkoła #zabawa #radość #dzieckowmieście #sensoryka
Macie wciąż w domu takie książki, które zosta Macie wciąż w domu takie książki, które zostały z wami, choć dziecko nie jest już maluchem? I jeśli tak, to kto mówi "nie oddam", rodzice czy dziecko?

Oto nasz (niekompletny) zbiór książek, które z nami zostaną, o czym w większości przypadków zdecydowaliśmy zgodnie, ja i synaczek. Ja może nie miałabym potrzeby zatrzymywać "Koali", M. nie ma wielkiego sentymentu do książek Anny-Clary Tidholm, ale co do reszty panowała zgoda. 

Z książek, które intensywnie towarzyszyły nam w pierwszym i drugim roku życia M. na zdjęciu brakuje jeszcze co najmniej naszego ukochanego "Roku w mieście" Katarzyny Boguckiej i... "Pucia". W tym drugim przypadku niektóre części były już odłożone do oddania, ale ostatnio prawie 7-latek zdecydował, że jednak się z nimi nie rozstajemy 😁

Ale nie jest też tak, że wszystkie te pozycje wciąż stoją na jego półkach. Kilka ukochanych tak, resztę miejsce zapewniam ja w ramach swojej kolekcji książek dla dzieci.

To co, też macie taki skarbiec czy bez sentymentów robicie na półkach miejsce na nowe książki? A może macie takie skarby przechowane ze swojego dzieciństwa?

#10wyzwaniekfs4 #wyzwaniekfs #kobiecafotoszkoła #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #czytambokocham #czytamzdzieckiem
Dziś w ramach #wyzwaniekfs dzień wsparcia, czyli Dziś w ramach #wyzwaniekfs dzień wsparcia, czyli święto doceniania i polecania osób, które inspirują, pobudzają do myślenia, sprawiają, że w ogóle chce się tu być.

Dla mnie to między innymi:
🌼 Kasia @karmionekultura.pl 
🌼 Magda @magda_i_sasanki 
🌼 Martyna @boso_w_przygode 
Każda inna, ale łączy je wrażliwość, uważność na świat, namysł nad kulturą dla dzieci i pasja edukacyjna. Dziewczyny, dzięki, że dzielicie się tu tym wszystkim.

Jeśli chodzi o poznawanie sztuki z dzieckiem i tzw. #wychowanieprzezsztukę inspirują mnie też bardzo Angelina @zabytko_dzieci i  Agnieszka @sztuka_malucha. Sama lubię poznawać sztukę z Olą @porozmawiajmyosztuce, no a dzięki @made_by_aniazajda zaczęłam malować i uważniej patrzeć 🌼

🌼 Dorota @dorota_i_dzieciaki jest osobą, która w praktyce pokazuje, jak mogłaby wyglądać edukacja przyrodnicza, gdyby zajmowały się nią osoby z taką pasją i tak wielką radością odkrywania.

🌼 @ingapytkasobutka
nieodmiennie inspiruje mnie do #czułaobserwacja i zachwyca swoimi zdjęciami.

Jest jeszcze całkiem sporo osób, dla których czuję wdzięczność za działalność tutaj, choć jeszcze bardziej za tę w świecie poza IG: 
🌼 @psycholozkadziecieca.anitajr
🌼 @gosia.stanczyk 
🌼 Sylwia @paniswojegoszczescia 
🌼 @marta_of_pasikonie 

Symbolicznie dziękuję wam tymi wiosennym kwiatami 😍

#kobiecafotoszkoła #10wyzwaniekfs3 #kobiecafotoszkola
#dzieńwsparcia
Dziś opowiadam o książce Ilony Wiśniewskiej "P Dziś opowiadam o książce Ilony Wiśniewskiej "Przyjaciel Północy". Przyporządkowałam ją do kategorii podróżniczo-kryminalnej, ale można by ją też nazwać książką przygodowo-ekologiczną 😊

Książka wydaje mi się idealna dla dzieci 9+, ale w swojej pogadance przywołałam też przykłady sporo młodszych dzieci, które poznały ją w formie audiobooka lub czytaną przez rodzica.

Istotnym elementem książki są ilustracje Mariusza Andryszczyka.

@agoradladzieci 

--
Podoba ci się to, co tutaj robię? Możesz mnie wesprzeć, stawiając symboliczną kawę na http://buycoffee.to/mostyzksiazek
Link znajdziesz też w BIO @mostyzksiazek

Wsparciem jest też każde polubienie, komentarz, wiadomość i udostępnienie - zwłaszcza takie, w którym podzielisz się tym, dlaczego warto do mnie zajrzeć. Za wszelkie formy wsparcia ogromnie dziękuję 💖

--
#książkidladzieci #ksiazkidladzieci #edukacjaprzyrodnicza #edukacjaekologiczna #arktyka #mostyzksiążek #mostyzksiazek #spitsbergen #książki
Cześć, jestem Magda 🙂 Moja specjalność to n Cześć, jestem Magda 🙂 Moja specjalność to nadmierne analizowanie wszystkiego, wieczne wątpliwości i dzielenie włosa na czworo. Ale nie tym dzielę się na IG. Tutaj dzielę się zachwytem. Zachwycam się pięknymi i mądrymi książkami dla dzieci (choć zawsze zachowuję krytyczną czujność), zachwycam się mądrymi, traktującymi dziecko poważnie wydarzeniami kulturalnymi, zachwycam się zachwytami mojego prawie 7-letniego synka i tym, jak zachwyt popycha go do odkrywania świata.

Część książek, które tu pokazuję, czytam z nim, część sama, bo książki dla dzieci stały się moją pasją, zanim zostałam mamą ("Dorośli też mają prawo czytać książki dla dzieci!" – to ważne dla mnie hasło). Głęboko wierzę, że książki mogą i powinny budować mosty między ludźmi – stąd Mosty z książek – i że są jedną z cegiełek do budowy świata, w którym wszyscy cieszą się szacunkiem - dorośli i dzieci; w którym nie tylko dzieci uczą się od dorosłych, ale i dorośli od dzieci. W którym jest miejsce na edukację przez zachwyt i w którym ważne są relacje.

Co tydzień, we wtorki o 19, prowadzę na IG live'y, w których opowiadam o książkach dla dzieci i młodzieży - nagrania znajdziecie w zakładce ▶ filmy na moim profilu. W tej chwili pracuję nad podcastem o książkach dla dzieci, który bardzo chciałabym wypuścić w czerwcu. 

Inne pomysły na to, jak przekuć moją pasję i wiedzę w coś, co pomogłoby  rodzicom i osobom pracującym z dziećmi odkrywać najlepsze książki w gąszczu tytułów dostępnych w księgarniach i bibliotekach, na razie torpeduje pierwsza wspomniana w tym poście specjalność 😞 Dotyczą one m.in. książek o sztuce i komiksów, bo obrazy, budowanie opowieści za pomocą języka wizualnego, to jedna z moich fascynacji.

A ten post jest kompilacją tematów dwóch dni #wyzwaniekfs, bo wczoraj publikację zostawiłam na wieczór, po czym... zasnęłam z synaczkiem, słuchając podcastu @dzikoprzygody (polecamy nie tylko do usypiania!). Tak, to się zdrza nie tylko rodzicom niemowlaków 😃

#10wyzwaniekfs1 #10wyzwaniekfs2 #kobiecafotoszkoła #kobiecafotoszkola #fotowtorek_kfs #fotowtorek #mojapasja #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #mostyzksiążek #mostyzksiazek #mamaisyn #czytamzdzieckiem #kobietapoczterdziestce
Fascynuje mnie, jak dziecko buduje relacje z twór Fascynuje mnie, jak dziecko buduje relacje z twórcą_czynią i jego lub jej dziełem. Obserwuję to teraz na przykładzie stosunku M. do sztuki i osoby Józefa Wilkonia. Jedna książka, druga książka - zbyt różne, żeby je ze sobą połączyć. Praca Wilkonia w bibliotece - zarejestrowana bez większego wrażenia. Potem wystawa Wilkoniowych zwierząt na Wawelu - coś, co zostaje w pamięci. Kolejne książki widziane w księgarni to już ekscytacja: "To Wilkoń".

A potem @made_by_aniazajda na warsztatach malarskich używa Wilkonia jako inspiracji i udostępnia nam link do filmu, w którym maluje on konie i pawie. Widzimy technikę, gest, człowieka. Na targach @malykoneser
to M., słysząc, że jest szansa na autograf, naciska na kupno "Kocich ścieżek". Zapamiętał rok urodzenia Józefa Wilkonia i wie, kim jest autor tekstu "Kocich ścieżek", Piotr (synem). W przedszkolnej księgarence charytatywnej wybiera "Leopanterę" tego samego duetu.  Jest miłość.

Niezwykłe malarskie pawie na Małym Koneserze przegapiliśmy. Dziś uśmiechnęły się do nas w miejscu z uwagi na miejsce akcji i bohatera książki niezwykle stosownym - sklepiku @lazienki.krolewskie. "Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw" ma ciekawą historię - pawie mają swoje lata, ale kiedyś ilustrowały inny tekst. A w historii narodzin pawi - przeczytacie ją na ostatnim zdjęciu - udział ma spacer po Łazienkach z małym wtedy Piotrem, to znów element przemawiający do dziecka, które sięga po tę książkę dziś.

Pawie zachwycają - i myślę, że dodatkowo działa na nas to, że dzięki malowaniu z @made_by_aniazajda
rozumiemy, jak farba pracuje z wodą, jak wiele w tym nieprzewidywalności, którą Wilkoń umie mistrzowsko okiełznać. Pawie są znakomitą inspiracją do własnych prób.

I jeszcze tekst Agnieszki Wolny-Hamkało - prosty, zgrabny, dowcipny, zaskakujący. Oddech po kiepskich rymowankach, na które zbyt często można się natknąć w książkach dla dzieci.

#sztukadladzieci #polskailustracjadladzieci #józefwilkoń #wychowaniedosztuki #wychowanieprzezsztukę #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #sztuka #łazienkikrólewskie
10 kwiatów sfotografowanych podczas tegorocznej m 10 kwiatów sfotografowanych podczas tegorocznej majówki w Warszawie - w @lazienki.krolewskie, @obpowsin, ale też na naszym osiedlu (m.in. pierwsze zdjęcie). Dowód na to, że w Warszawie nietrudno nakarmić się zielenią.

Nasza majówka - z braku energii do ogarniania wyjazdu spędzona w Warszawie - była rewelacyjna: kultura, natura, rower i bliskie osoby. I dużo zdjęć 😊 Na stories zobaczycie relację z jej drugiej części.

#fotowtorek #kfs_fotowtorek #10_fotowtorek #fotowtorek_kfs #kobiecafotoszkoła #presetykfs #kwiaty #naturephotography #wiosna2022 #wiosna #flowerpower #warszawa #przyrodawmieście #przyroda
Na ogrodzeniu Muzeum Władysława Broniewskiego na Na ogrodzeniu Muzeum Władysława Broniewskiego na Mokotowie wisi zawsze kilka tablic z wierszami, różnymi, nie tylko patrona muzeum. Lubię się tam zatrzymać, przeczytać wiersz bez żadnego kontekstu, czasem pod takim, który zrobił na mnie wrażenie, zobaczyć ze zdziwieniem nazwisko, którego nie darzę wielkim uznaniem.

Taka prosta rzecz, a skłania do zwolnienia, zatrzymania się, zauważenia. A czasem można trafić na wiersz, który w jakiś sposób dotyka tego tematu, tej odrobiny uwagi i zdziwienia, jakich domaga się od nas "kosmiczny savoir-vivre".

Wyciągam to zrobione jakiś rok temu zdjęcie z archiwum, bo bardzo pasuje mi do hasła dzisiejszego #fotowtorek @kobiecafotoszkola - POWOLI.

#powoli_fotowtorek #fotowtorek_kfs #kfs_fotowtorek #kobiecafotoszkoła #poezja #uważność #czułaobserwacja #szymborska #warszawa
Dziś opowiadam o komiksach wydawnictwa @egmont_po Dziś opowiadam o komiksach wydawnictwa @egmont_polska z serii "Mój pierwszy komiks 5+" - przy czym w moim odczuciu one nadają się już dla dzieci 3+ i szczegółowo rozwijam tę kwestię w livie.

Komiksy, o których mówiłam, to:
👉 "Bartłomiej i Karmelek. Najlepsze miejsce"
👉 "W cieniu drzew. Jesień pana Zrzędka"
👉 "W cieniu drzew. Podmuch zimy"
👉 "W cieniu drzew. Takie sowie lato"
👉 "Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie"
👉 "Pan Borsuk i pani Lisica. Rozgardiasz"

Mówiłam też trochę o tym, dlaczego komiksy dobrze się sprawdzają w początkach samodzielnego czytania.

No i mam prośbę: dajcie znać, czy chcecie, żebym omówiła inne komiksy z serii "Mój pierwszy komiks 5+".

#komiksy #komiksydladzieci #czytamkomiksy #książkidladzieci #ksiazkidladzieci #mostyzksiazek #mostyzksiążek #bookstagrampl #kidsbookstagram #czytamzdzieckiem
Hasło "światło" - temat na dzisiejszy #fotowtor Hasło "światło" - temat na dzisiejszy #fotowtorek_kfs - uruchamia we mnie dwa kierunki myślenia. Albo pcha w stronę metafor (poczynając od walki światła i ciemności), a te z kolei wiodą na manowce banału, albo trzyma blisko fotografii, w której światło jest przecież kluczowym elementem. Dziś wybieram to rzeczowe spojrzenie i zostawiam was ze zdjęciem, na którym światło wydobywa piękno liścia wydostającego się z pąka - i zatrzymuję głowę, która temat światła w fotografii natychmiast kojarzy z czułością, o której można przecież napisać na tyle sposobów...

#swiatlo_fotowtorek #kfs_fotowtorek #fotowtorek #kobiecafotoszkoła #presetykfs #darkmoodphotography #światło #wiosna2022 #naturephotography #przyrodawmieście
#czułaobserwacja @ingapytkasobutka
Dziś 19 kwietnia - 79. rocznica wybuchu powstania Dziś 19 kwietnia - 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Data od kilku lat mocno obecna w przestrzeni publicznej, w dużej mierze dzięki #akcjażonkile @polinmuseum.

Mnie jak zawsze zaprząta myśl, jak o tym najtrudniejszym temacie, jakim jest Zagłada, rozmawiać z dziećmi. Kiedy zacząć? Jak na te rozmowy powinien wpływać obecny kontekst bliskiej wojny? I jak z tym tematem radzi sobie literatura dla dzieci i młodzieży?

Zacznijmy od książek: na zdjęciu widzicie wydaną 2 lata temu pozycję "Mama zawsze wraca". To oszczędna i przejmująca historia Zosi Zajczyk, później Jael Rosner, która jako zupełnie mała dziewczynka (urodziła się w maju 1939 r.) przetrwała kilkanaście  miesięcy ukrywana w warszawskim getcie. Książkę na podstawie jej relacji napisała Agata Tuszyńska, a jej nieodłącznym elementem są ilustracje Iwony Chmielewskiej.

Co ważne: to nie jest książka dla dzieci. W moim odczuciu to właściwie książka dla dorosłych, @dwiesiostry rekomendują ją dla wieku 15+ i rzeczywiście wydaje mi się, że to dolna granica pozwalająca zmierzyć się z tą opowieścią.

Natomiast jeśli chodzi o młodsze dzieci, odkryłam, że @polinmuseum przygotowało krótkie formy przeznaczone dla różnych grup wiekowych, poczynając od dzieci wczesnoszkolnych. Na stronie muzeum znajdziecie m.in. napisane właśnie z myślą o nich znakomite opowiadanie Pawła Beręsewicza "Strasznie, strasznie", które na zdjęciu widać na moim telefonie. Od jutra będzie dostępne także w formie nagrania do odsłuchania. Już teraz możecie posłuchać opowiadania Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek", które nada się już dla dzieci 5+.

Czy to nie za wcześnie?! Nie, bo co niezwykle cenne, napisane z myślą o dzieciach utwory nie są dosłowne, nie opowiadają o wojnie i Zagładzie, ale wnoszą tematy i emocje, które mogą stać się pierwszymi krokami do zmierzenia się z tą tematyką później, jak pamięć, nadzieja, empatia.

I najważniejsze: na stronie muzeum znajdziecie też wskazówki dotyczące edukacji na temat drugiej wojny światowej i zagłady, przygotowane z myślą o edukatorach_kach, ale przydatne także dla rodziców - myślę, że także w kontekście obecnych wydarzeń. Cenny jest w nich nacisk na bezpieczeństwo emocjonalne dzieci.
Wiosna sprzyja czułej obserwacji, dostrzeżeniu p Wiosna sprzyja czułej obserwacji, dostrzeżeniu piękna w czymś niepozornym. A może sprzyja temu wyjście z domu po tygodniu  covidowego uwięzienia? Tak czy inaczej urzekły mnie te smocze pazury, jak sama dla siebie nazwałam nieśmiałe pąki jakiegoś pnącza spotkanego podczas wczorajszego spaceru.

Może to skojarzenie pojawiło mi się pod wpływem sympatycznej (tak!) postaci bazyliszka Bazylego z przeznaczonej dla starszych dzieci książki "Strażnik klejnotu" Katarzyny Rygiel 😊 A wy widzicie tu pazury smoka albo bazyliszka?

#czułaobserwacja @ingapytkasobutka 

#wiosna2022 #wiosna #naturephotography #przyrodawmieście #fotografiaprzyrodnicza #uważność #darkmood #darkmoodphotography #kobiecafotoszkoła #presetykfs
Load More... Follow on Instagram

Wesprzyj mnie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

©2022 mostyzksiazek.pl
Ashe Motyw przez WP Royal.