kropka-z-bledem-mosty-z-ksiazek
Instarecenzje

Instarecenzja: Kropka z Błędem

Kiedy trafia się taka książka, człowiek z całą mocą uświadamia sobie, jak wiele polskich książek dla dzieci podporządkowanych jest funkcji dydaktycznej. A tu mamy czystą, bezinteresowną radość z tworzenia opowieści, z rozwijania nieco zwariowanego pomysłu. Wyobrażam sobie, że gdzieś na początku było pytanie: a co by było, gdyby bohaterką książki uczynić kropkę? Tak, kropkę, taki znak przestankowy, a może graficzny, bo tak naprawdę kropka i inne znaki występują tu w różnych funkcjach. I jak wyglądałby świat, w którym taka kropka mogłaby zamieszkać?

kropka-z-bledem2-mosty-z-ksiazek

No i oto mamy świat szkolnych zeszytów i podręczników, niebagatelną rolę odgrywa w nim także brulion poetki, i mamy Kropkę, która wkrótce idzie do szkoły, co według jej dziadka ma oznaczać koniec brykania po zeszycie w trzy linie, w którym Kropka mieszka. Ale na razie Kropka wyrusza na poszukiwania Błęda (tak, Błęda, to nie błąd), swojego najlepszego przyjaciela, który przybłąkał się kiedyś na stronę jej rodziny i już z nimi został, a potem pewnego dnia zniknął. Żeby go odnaleźć, Kropka musi opuścić swój zeszyt, a po drodze spotka m.in. Datę, Cudzysłowa i jego mamę, a także pana Iksa, nudzącego się w starym podręczniku do matematyki.

Jest to i wartka historia przygodowa, i wzruszająca opowieść o odwadze i przyjaźni, i świetna zabawa, której elementami są znaki interpunkcyjne, ale też szerzej po prostu język. Dla dzieci, które właśnie zaczynają przygodę z nauką czytania, może to być dodatkowo fajny sposób na oswojenie różnego rodzaju znaków obecnych w języku. Ale już mniejsze dzieci będą miały frajdę z tej lektury (3,5-latek potwierdza), dowiedzą się, co to jest errata, a ile jeszcze będziemy im wyjaśniać, zależy tylko od nas – do czerpania przyjemności z czytania tej książki żadne wielkie tłumaczenia nie są niezbędne.

Warto jeszcze dodać, że to debiut pisarski Anny Taraski. Jestem pełna podziwu i czekam na więcej. Nie jest to natomiast debiut Darii Solak (możecie ją kojarzyć z ilustracji do książki Ala ma kota. A Ali?) i jej ilustracje są niezbywalną częścią tej opowieści.

*
Anna Taraska, Kropka z Błędem, Wydawnictwo Dwie Siostry 2018

*
Instarecenzje najpierw publikuję na instagramie i nie mam ambicji, by były wyczerpującym omówieniem danej książki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *